Новини | без цензури!

1/3

Президентські вибори-1999: як це було

Відомі українські аналітики, серед яких Тарас Березовець, Володимир Фесенко, Вадим Карасьов та інші, вже зараз вважають, що вибори президента у 2015 році дещо нагадуватимуть президентську кампанію 1999 року. 

  

1342512266_57351524  

 

Одна із головних подій, що обумовила перемогу Леоніда Кучми у другому турі виборів над Петром Симоненком, була загибель за невідомих до цих пір обставин голову НРУ  В’ячеслава Черновола. 

 

Це була перша резонансна подія президентської кампанії. І вона викликала низку інших цікавих подій, яким не було аналогій до 1999 року. Спробуємо пригадати ці події. 

 

Екскурс у виборчу кампанію

 

Аналізуючи президентські вибори 1999 року, слід відзначити, що незважаючи на те, що кандидатами у президенти було зареєстровано аж 19 осіб, реальна боротьба за крісло глави держави розгорнулася у другому турі між діючим тоді президентом Леонідом Кучмою та лідером Компартії України Петром Симоненком. 

  

Більшість аналітиків сходяться на думці, що така ситуація була змодельована штучно, адже в Україні постала реальна комуністична загроза, і населенню довелося вибирати за принципом «меншого зла». 

 

Як й в 1994 р., президент знову поміняв свою базу підтримки й опирався вже не на Схід, а на Захід України. Але, на відміну від 1994 р., представник від влади встояв, а кандидат Сходу, уперше за всю історію незалежної України, програв.

 

4 (1)  

 

Цікаво, що третє, четверте та п’яте місце розділи між собою у такій же послідовності О. Мороз, Н. Вітренко, Є. Марчук.

 

Чороновіл – кандидат, якого не було

 

Підготовка до виборів розпочалася задовго до початку виборчої кампанії. 25 березня 1999 «випадково» загинув лідер НРУ В’ячеслав  Чорновіл. Проблеми у В’ячеслава Чорновола почалися задовго до офіційного старту президентської кампанії. 

 

На парламентських виборах 1998 року очолюваний ним Народний Рух України займає друге місце, набравши лише 9,4% голосів, поступившись комуністам. Через роздробленість національно-демократичних сил було втрачено щонайменше 10% голосів.

 

 13031975655903

 

У січні 1999 року частина керівництва Руху на чолі з Юрієм Костенком, незгодна з рішеннями першого етапу дев'ятого з'їзду, пішла на розкол Руху, виступивши відкрито проти В'ячеслава Чорновола. 28 лютого вони організували нестатутне зібрання, оголошене ними «десятим з'їздом», і проголосили Юрія Костенка «головою НРУ». Ось як згадує ті події Ярослав Кендзьор, тодішній депутат-рухівець, давні друг Чорновола та його постійний соратник:

 

b13383620087403

 

«Так, це сталося 19 лютого 1999 року. Володимир Черняк вийшов на трибуну, зачитав вердикт про недовіру й усунення Чорновола з посади голови парламентської фракції Руху. Називав поіменно вершителів цього акта - чітко, голосно, повільно. Було видно, що він дістає неймовірну насолоду від приниження людини, якій раніше і слова поперек боявся сказати. "Червона" частина депутатів, аплодуючи, стояла і вигукувала в більшовицькому екстазі: "Руховцы, молодцы!!! Давно бы так!" А він сидів, не опускаючи голови, i дивився просто у вічі Чернякові. Мені здавалося, ще трохи, i комуністи закричать: "Розіп'яти його!" У мене, власне, i було таке відчуття, ніби людину розпинають, мов останнього злочинця.

 

Тридцять однопартійців із 48-ми. Багато молодих, хто потрапив до парламенту завдяки авторитету Чорновола, "примазавшись" до його імені, - той же Юрій Костенко, В'ячеслав Кириленко. Відомі Іван Драч, Дмитро Павличко, які, по суті, й не були справжніми "рухівцями". А ще Ігор Юхновський, Роман Зварич, Іван Заєць, Ігор Тарасюк... Найболісніше, коли з тобою чинять так люди, котрим ти довіряєш».

 

У ситуації гострої організаційної кризи за ініціативою 13 крайових організацій Руху 7 березня 1999 року у Києві відбувся другий етап дев'ятого з'їзду, який розглянув внутрішньопартійну ситуацію та визначив політику Руху на виборах 1999 року. З'їзд підтвердив повноваження В'ячеслава Чорновола як Голови Руху та нівелював розкольницькі наміри Костенка. Однак цей конфлікт став тяжкою моральною травмою для Чорновола.

 

«Випадкова» загибель

 

4c57b9e189_107084

 

В'ячеслав Чорновіл загинув 25 березня 1999 року за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. 

 

Трагедія сталася на 5-му кілометрі автотраси Бориспіль—Золотоноша. Автомобіль Чорновола врізався в «КамАЗ» з причепом, який розвертався посеред шосе. Чорновіл і його водій Євген Павлов загинули на місці, прес-секретар лідера НРУ Дмитро Понамарчук був госпіталізований з важкими травмами. 

 

Самі обставини дуже загадкові: видимість в той день була нормальна, отже водій Чорновола повинен був побачити вантажівку, що стояла посеред дороги.

 

Вже наступного ранку, не дочекавшись висновків експертів, керівник МВС Юрій Кравченко заявив, що це - нещасний випадок, і іншої версії слідство не розглядатиме. Перший свідок трагедії - один з лідерів Руху, майбутній кандидат у Президенти Геннадій Удовенко чомусь теж не зміг надати чіткої картини побаченого ним - лише наголошував на нещасному випадку.

 

Пізніше внаслідок серцевого нападу також за дивними обставинами помер один з трьох пасажирів «КамАЗу». Дуже дивно склалася доля у Володимира Куделі, водія КАМАЗу, який нібито був за кермом під час аварії. Слідством було нібито доведено, що він скоїв злочин, тобто ДТП із тяжкими наслідками, однак, несподівано він, не відбуваючи покарання був амністований. Більш того, МВС розповсюдило серед медіа чутки, що він нібито вмер від серцевого нападу. Насправді ж – це виявилося стандартною спецоперацією прикриття.

 

Соратники Чорновола досі вважають його загибель політичним убивством напередодні майбутніх президентських виборів.

 

Тобто, президентська виборча кампанія 1999 року стартувала з усунення одного з головних конкурентів президента Кучми. І це усунення, випадкове чи навмисне, як показали наступні події, повністю перекроїло тактику і стратегію кампанії, для усіх кандидатів. Від смерті В’ячеслава Чорновола виграв тільки Леонід Кучма. 

 

Про це ми буде йти мова у наступних публікаціях.  

 

 

 

 

Поділитись новиною:

24 Вересня, 2013

Найкоментованіші новини

Автор матеріалу: Павло Горбанський

Коментарі

Дану новину ще ніхто не коментував. Ви можете бути першим!

Залиште свій коментар


*не обов′язково

Залиште свій коментар через Facebook

Залиште свій коментар через Вконтакте

(0)
26 Березня, 2020
(0)
20 Березня, 2020