Новини | без цензури!

1/3

Як боротися з раком молочної залози

Кожної години від нього помирає одна українка.

 

Протягом жовтня в Україні триватиме проект «Турбуйся про них!», пов’язаний із профілактикою захворювання на рак молочної залози. Мета акції – активізація діяльності щодо запобігання виникнення і поширення цієї онкопатології, привернення уваги суспільства до проблеми.

 

Рак молочної залози посідає перше місце в структурі онкологічних захворювань жіночого населення України та більшості економічно розвинутих країн світу. Рівень захворюваності ним в нашій країні за останні 50 років зріс більше, ніж учетверо – з 17,6 до 70,9 випадків на 100 тисяч жіночого населення. Нині раком молочної залози хворіє 170 тисяч українок. До речі, серед них – 25,6 %  віком 30 – 54 років, тобто це особи репродуктивного та працездатного віку. Особливо шокує такий факт: кожної години від раку молочної залози помирає одна українка. 

 

Захворіти на рак молочної залози може будь-яка жінка, однак у одних ризик захворювання високий, у інших – низький. Не позбавлені цього ризику і чоловіки, проте понад 99 % всіх пацієнтів з раком грудей – жінки.

 

Лідирує серед онкозахворювань жінок 

 

15 жовтня в рамках проекту «Турбуйся про них!» відбулась прес-конференція завідувача хірургічним відділенням обласного клінічного онкологічного диспансеру, кандидата медичних наук Анатолія Ковальчука і заступника головного лікаря Вінницького обласного онкологічного диспансеру, кандидата медичних наук Сергія Одарченка. Захід пройшов у Департаменті інформаційної політики і комунікацій з громадськістю Вінницької ОДА.        

 

Як розповіли представники онкодиспансеру, рак молочної залози нині займає перше місце серед онкопатологій жіночого населення Вінниччини. В області щороку фіксується понад півтисячі нових випадків цього захворювання. Причому з кожним роком цей показник зростає на 1,5 – 2%. 

 

– У 2012 році на Вінниччині було зареєстровано 523 нових випадки захворювання раком молочної залози, причому від цієї онкопатології померло 47 жінок, – наголосив Сергій Одарченко. 

 

За словами Анатолія Ковальчука, нині на диспансерному обліку на Вінниччині знаходиться понад 5 тисяч хворих на рак молочної залози. У 5,9 % первинних випадків вони живуть менше року. А загалом смертність від цієї онкопатології становить 15,2 випадки на 100 тис. мешканців нашої області. 

 

Під час профоглядів на Вінниччині виявляють 58,0 % хворих на рак молочної залози. Лікують 75 – 77 % хворих на первинній стадії. В основному лікування проходить у Вінницькому обласному онкологічному диспансері – з використанням хірургічного, променевого та хіміотерапевтичного методів. Щорічно там оперується у середньому 400 хворих на рак молочної залози та 600 – 650 хворих за мастопатіями (це доброякісні дисгормональні зміни у молочній залозі).  

 

– На диспансерному обліку в області знаходиться 11,5 тисяч жінок із мастопатіями. Вони потребують постійного спостереження для своєчасного виявлення раку молочної залози. Адже мастопатії є підгрунтям, на якому може розвинутись рак. Якщо не лікувати їх своєчасно, через певний період часом жінці доведеться звергнутися до нас вже зі злоякісною пухлиною, – звертає увагу Сергій Одарченко. 

 

На ранніх стадіях виліковують у 94 % випадків

 

Середня тривалість нормального життя хворих на рак молочної залози після встановлення діагнозу на початкових стадіях хвороби і правильно проведеного лікування  – понад 25 років. Тобто прогноз лікування захворювання залежить від того, наскільки своєчасно вдалося діагностувати хворобу, наголошує Сергій Одарченко. За його словами, онкопатологія – не вирок. Адже на ранніх стадіях від раку молочної залози виліковують у 94 % випадків. 

 

У розвинених країнах у понад 90 % випадків ця хвороба діагностується у першій стадії, тому й лікують її досить ефективно і швидко. У нас ситуація зовсім інакша. 

 

– На жаль, рак молочної залози у першій стадії виявляють лише у 26 % хворих вінничан. Основна група пацієнтів – з хворобою у другій (67,4 %) і третій (3,3 %) стадіях, – повідомив Сергій Одарченко. 

 

За словами фахівців з онкодиспансеру, основним методом у боротьбі проти раку молочної залози залишається його раннє виявлення, що дозволяє поліпшити результати лікування і шанси на виживання пацієнтів. 

 

Рак на ранніх етапах протікає безсимптомно або проявляє себе слабо. Тому жінкам рекомендовано щомісяця проводити самообстеження молочних залоз на наявність в них будь-яких змін: розміру, форми або контуру; появи ущільнень розміром з горошину чи більше; змін шкірних покривів молочної залози або соска (зморшкувата шкіра, лущення або запалення); почервоніння шкірних покривів молочної залози або соска; збільшення лімфатичних вузлів. 80 % усіх змін у грудях виявляються самими жінками під час самообстеження!

 

Як наголошує Анатолій Ковальчук, кожній жінці віком від 18 років потрібно раз на рік проходити обстеження у мамолога, а з 40 років – повне профілактичне обстеження (огляд мамолога, мамографію та УЗД молочних залоз). Саме профілактика та рання діагностика дозволяє максимально ефективно провести лікування та уникнути інвалідизації.  

 

Методи профілактики 

 

Анатолій Ковальчук і Сергій Одарченко розповіли про методи профілактики і запобігання захворюванню на раку молочної залози. Основою їх є здоровий спосіб життя. Зокрема, правильне харчування, фізична активність, відмова від зловживання алкоголем, боротьба із зайвою вагою та ожирінням. Також жінкам варто звернути увагу на правильний вибір спідньої білизни та грудне вигодовування.

 

Фахівці особливо наголошують на недопустимості самолікування й нетрадиційного лікування новоутворень у молочних залозах. За їх словами, у разі виникнення підозри на захворювання дуже небезпечно відкладати візит до лікаря. Таке легковажне ставлення до свого здоров’я може призвести до занедбаності раку та смертності протягом першого року з моменту встановлення діагнозу.

 

Сергій ФЕДОРЧУК

 

 

 

Поділитись новиною:

16 Жовтня, 2013

Найкоментованіші новини

Автор матеріалу: Сергій Федорчук

Коментарі

Дану новину ще ніхто не коментував. Ви можете бути першим!

Залиште свій коментар


*не обов′язково

Залиште свій коментар через Facebook

Залиште свій коментар через Вконтакте

(0)
26 Березня, 2020
(0)
20 Березня, 2020